आश्विन १५, २०७७ बिहीबार

१०४ जनाद्वारा छालादान गर्ने घोषणा

इटहरी । पूर्वको विभिन्न ठाँउका १ सय ४ जना ब्यक्तिहरुले मृत्यूपछि छाला दान गर्ने घोषणा गरेका छन् । लायन्स क्लवअफ इटहरी सिटीकी कृष्टिना थापाको पहलमा एक हप्ताकै अवधिमा १ सय ४ जनाले छाला दान गर्ने इच्छा जनाउनुभएको हो ।

छालादान भनेको मृत्यूपछि छाती, पाखुरा,तिघ्रा ,पिडुला र ढाडबाट पातलो झिल्ली निकाल्ने प्रकृया हो । एउटा मानवशरीरबाट दान गरेको छालाबाट गहिरो जलन भएका ३ देखि ४ जना विरामीको उपचारका लागि मद्दत गर्न सकिन्छ । तर छालादान १६ बर्ष भन्दामुनिका, एचंआईभि÷एड्स, हेपटाइटिस , छालाको रोग भएका ,संक्रमण भएर मृत्युभएका र कमलपित्त्त भएर मृत्यु भएका ब्यक्तीहरुले गर्न मिल्दैन । छालादान मानिसले आफ्नो मृत्युपछिका लागि ईच्छापत्रमा हस्ताक्षार गरेर तथा मृत्युपछि परिवारका सदस्यहरुको सहमतिमा,मृत्यु भएको ६ घण्टा भित्र र बर्फमा राखिएको शरिरमा २४ घण्टा भित्र छाला दान गर्न सकिने सदस्य थापाले बताउनुभयो ।

नेपालमा विभिन्न कारणले जलन हुने विरामीको संख्या बढ्दै गएकाकारण लायन्स क्लवआफ इन्टरनेशनल डिस्ट्रिक 325 A1 Nepal सन २०१८/१९ देखि छालादानलाई आफ्नो प्रमुखकार्यको रुपमा प्राथमितामा राखि अगाडि बढाएको छ । क्लवले प्रत्येक वर्ष Skin Donation/ Skin Bank Chief तथा District Chairperson मनोनयन गरेर जिम्मेवारी दिई छालादान सम्बन्धि सचेतना कार्यक्रम गर्दै आएको छ । नेपालमा स्किन भारतबाट भित्राउने गरेको छ, जसले गर्दा बढी खर्च हुने र बिभिन्न कागजपत्रमा झमेला हुने गरेको छ । यस्ता समस्याहरु न्युनिकरण गर्न वार्षिक हजारौको संख्यामा छालादानका लागि ईच्छापत्रमा प्रतिवद्धता जनाउने गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

इजलास डटकम

बिर्तामोड,झापा
सम्पादक – प्रदीप परियार
दर्ता नम्बर : १६९६५४/७३/०७४
टाइम्स मिडिया नेटवर्क प्रालिद्वारा प्रकाशित ‘इजलास दैनिक’को आधिकारिक वेबसाइट