चैत्र २०, २०७६ बिहीबार

नागरिकता बिनै फर्किए सेवाग्राही

भद्रपुर । जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट बुधबारदेखि वंशजको आधारमा नागरिकता वितरण शुरु भएको छ । सर्वोच्च अदालतले रोक लगाएको नागरिकता पुनःवितरण शुरु गरेपनि जिल्लाका विभिन्न स्थानबाट नागरिकता लिन आउने सेवाग्राही रित्तो फर्किन थालेका छन् ।

बिहीवार झापा गाउँपालिका –७ बाट नागरिकता बनाउन भद्रपुरस्थित जिल्ला प्रशासन कार्यालय पुगेका २१ वर्षीय टेकनारायण यादव नागरिकता नलिई फर्किएका छन् । बिहीवार विप्लप नेकपाले आव्हान गरेको बन्दका कारण झापा गाउँपालिका ७ मदरगाछबाट साइकलमा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पुगेका यादव सहित उनका साथीहरु त्यसै फर्किएका छन् । विदेश जानका लागि नागरिकता बनाउन पुगेका यादवलाई कार्यालयका कर्मचारीले आइतवार आउन भनेका छन् । उनको बुबाले ०६३ सालमा जन्मका आधारमा नागरिकता लिएका थिए । बुबाको नागरिकताका आधारमा नागरिकता नपाएका टेकनारायणले सरकारको नयाँ व्यवस्थाबाट नागरिकता बनाउन लागेका छन् ।

शरणामतीस्थित जनता माविको कक्षा १२ मा अध्ययन गरिरहेका रामकरण यादव पनि अध्ययन पछि जागिर खाने योजनामा छन् । उनलाई अहिलेसम्म नागरिकता नभएकै कारण काम गर्न समेत समस्या भइरहेको थियो । १८ वर्षीय रामकरणले सरकारको योजना राम्रो भएपनि नागरिकता बनाउन समस्या भोग्नु परेको बताए । उनले नागरिकता वितरणमा भएको भिडले आफु फर्किनु परेको जानकारी दिए ।

जिल्ला प्रशासन कार्यालय झापाले दैनिक १५० जनालाई नागरिकता वितरण गर्ने जनाएको छ । नागरिकता संवेदनशील भएकाले यसको वितरणमा व्यवस्थान गर्नुपर्ने भएको बताइएको छ । १२ बजेसम्म नै १५० टोकन सकिएको रहेछ, अब आइतवार आउनु भन्नुभयो – मदरगाछबाट आएका अब्दुल्हाकिम अन्सारी भने । अब्दुल्हा र उनका छिमेकी महेन्द्र यादव साइकलमा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पुगेका थिए ।

अर्का सेवाग्राही कनकाई ३ का अशोक मण्डलको समस्या बेग्लै छ । २५ वर्षीय मण्डलको बुबाको निधन भइसकेको छ । आमा हिडडुल गर्न सक्नुहुन्न, मण्डलले भने – सरकारले नागरिकता दिँदा पनि मैले बनाउन सकिरहेको छैन । मेरो आफ्नै समस्या छ । बुबाको मृत्यू दर्ता छ , मसँग जन्मदर्ता र सर्टिफिकेट छ । सायद नागरिकता बनाउन सकिएला, तर जटिल छ ।

बुबाको जन्मको नागरिकता भएकाले छोरी नन्दनी कुमारी कर्माकारले अहिलेसम्म नागरिकता बनाउन पाएकी थिइनन् । अध्ययनका लागि अन्य राष्ट्रमा अध्ययन गर्ने सपना अब पुरा हुने बताइन् । उनका दाजु प्रेम कुमार कर्माकारले बहिनीको नागरिकता बनाउन पाएकोमा खुसी व्यक्त गरेका छन् ।नागरिकता बिनै फर्किए सेवाग्राही

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

इजलास डट.कम

बिर्तामोड,झापा
सूचना तथा प्रशारण विभाग दर्ता नं.
टाइम्स मिडिया नेटवर्क प्रा लि